08:49   Středa 22.května 2019     Svátek má Emil   

Rozdíl 7
"Milionáři počítají s riskováním.

Střední třída se riskovat bojí."Typickým představitelem tohoto pravidla je úspěšný britský podnikatel a miliardář, známý jako majitel značky Virgin Richard Branson.

Střední třída je chycena v pasti jako závodící potkani, protože neriskuje. Jedinou cestou ven z toho potkaního labyrintu je začít riskovat. Jestliže ze svého života odstraníte risk, odstraníte z něj i spoustu příležitostí.

Riskování přitom neznamená střílení ve tmě. Milionáři riskují VYPOČÍTAVĚ. Co znamená vypočítavé riskování? Znamená to nejprve disponovat určitými vědomostmi a zvážit důsledky případného nezdaru.

K překonání strachu využívejte svých vědomostí. Milionáři svůj strach překonávají, zatímco střední třída mu podléhá. Milionáři nabírají vědomosti, než se pustí do riskování, a zvažují následky případného neúspěchu.


Jedním z nejjednodušších způsobů, jak řídit risk je položit si tyto tři následující otázky:

  1. Co je to nejlepší, co by se mohlo stát?
  2. Co je to nejhorší, co by se mohlo stát?
  3. Co bych si nejvíc přál, aby se stalo?

Pokud se dokážete vyrovnat s tou nejhorší věcí, která by se vám mohla přihodit, a pokud vás to, co byste chtěli nejvíc, přiblíží k vašim cílům, pak jděte do toho!


Střední třída se obává především tří hlavních věcí:

  1. Strach ze selhání
  2. Strach z odmítnutí
  3. Strach z prohry


Strach ze selhání

Nejde o to, jestli selžete, ale o to, kdy selžete. Milionáři chápou, že i selhání je součástí cesty k úspěchu. Když selžou, přijmou to a poučí se z toho. Střední třída se selhat obává, protože se domnívá, že selhání je špatné. Milionáři si myslí, že je dobré. Dává jim příležitost učit se a růst.


„Selhání je jedním z mnoha životních učitelů.“Strach z odmítnutí

Střední třída přikládá příliš velkou důležitost tomu, aby je ostatní přijali. My všichni toužíme po přijetí. Rovněž toužíme být úspěšní. A zde je klíč k úspěchu:


„Musíte toužit po úspěchu víc než po přijetí ostatními.“Jednoduše smiřte se s tím, že někteří lidé vás nepřijmou, ať byste dělali cokoli, takže dělejte co umíte, abyste dosáhli úspěchu.Strach z prohry

Milionáři hrají tak, aby vyhrávali. Střední třída hraje tak, aby neprohrávala. OBROVSKÝ ROZDÍL! Bojíte-li se prohry, když dojde na finance, budete hrát jen v obraně a vaše šance na finanční svobodu bude mizivá.
Ti, kteří hrají jenom tak, aby neprohrávali, pokaždé říkají, že měli udělat to či ono. V těch slovech je ale propastný rozdíl – je něco úplně jiného říct měl jsem udělat a udělal jsem.
Milionáři mohou říct, udělal jsem. Střední třída pokaždé říká, měl jsem udělat. Jestliže riskujete, můžete přijít o nějaké peníze – přijměte to a pokračujte dál. Stejně jako selhání je součástí úspěchu i prohra je součástí vítězství.


„Chcete-li vyhrát, musíte překonat strach z toho, že prohrajete.“Žijte, jako kdybyste měli zemřít


„Kdybyste mohli prožít svůj život znovu, co byste udělali jinak?“Většina lidí odpoví jednu z těchto tří možností:

  1. že by víc riskovali.
  2. že by si přáli mít v mládí víc času na přemýšlení o krásných okamžicích svého života, aby si je mohli vychutnat, a víc času na přemýšlení o špatných chvílích, aby se z nich mohli poučit.
  3. že měli udělat víc věcí, které tu po nich zůstanou, až oni odejdou navždy.

Buďte schopni říct, udělal jsem namísto měl jsem udělat. Vzdělávejte se, riskujte a pokládejte si ty tři otázky.

Více si přečtěte přímo v knize, objednat si ji můžete u METAFORA
"Milionáři počítají s riskováním.

Střední třída se riskovat bojí."

Martin & Co.Zpět na Úvod